Jako termin „podział administracyjny” rozumie się inaczej nic innego klasyczny podział terytorialny, jaki charakterystyczny jest dla danego organizmu państwowego. W poszczególnych krajach występuje zupełnie odmienny typ podziału tu wspomnianego. Warto zwrócić uwagę między innymi na specyficzną strukturę występującą w Polsce. Szczegóły na ten temat w poniższych fragmentach.
Kilka faktów
Zacznijmy od prostego przybliżenie, na czym w ogóle polega tego typu podział. Po pierwsze, należy wiedzieć, iż chodzi tu o Peleryna z nadrukiem podzielenie terenu państwa na mniejsze grunty, a robi się to formalnie po to, aby poprawić zarządzanie całością organizmu krajowego. Jest to w praktyce znaczące usprawnienie wdrażania poszczególnych projektów. W konsekwencji tego administracyjne organy publiczne mogą realizować swoje zadania o wiele szybciej, bardziej efektywnie. Musimy wspomnieć także i o tym fakcie, że wraz z następowaniem podziału administracyjnego, wyszczególnia się również różnorodne jednostki owego podziału. Mowa w tym przypadku o jednostkach podziału terytorialnego kraju.
Cechy charakterystyczne
Typowe cechy przypisywane podziałowi administracyjnemu to przede wszystkim regionalizacja. W grę wchodzi tu specyficzne wyodrębnienie rozmaitych regionów, jakie oficjalnie określane są mianem regionów administracyjnych. Opiera się zaś ich funkcjonowanie na tym, iż działają i zarządzane są zgodnie z pewnymi kryteriami geograficznymi. Nie bez znaczenia okazują się też w ich przypadku czynniki gospodarcze, społeczne oraz historyczne. Oczywiście warto także wspomnieć o czynnikach prawno-administracyjnych. Jeżeli ma nastąpić określony podział terytorialny, to trzeba wziąć pod uwagę istniejące na ten moment relacje przestrzenne, czy też procesy migracyjne ludności. Niestety nie należy to do łatwych procesów do przeprowadzenia, dlatego że w grę wchodzi trudność związana ze strefami przejściowymi, jakie tworzą granice regionów. Cechując podział terytorialny, nie można nie uwzględnić faktu, iż jest on wieloetapowy i kilkustopniowy.
Źródło: