Samorząd gminny – rola i funkcje

Podstawą wprowadzenia i utrzymania względnego ładu społecznego w zakresie szeroko rozumianej administracji okazuje się przede wszystkim właściwie zaplanowany podział organizmu państwowego pod katem administracyjnym. Inaczej mowa o specyficznym podziale terytorialnym, w ramach którego wyszczególnić trzeba między innymi jedną z jego kluczowych jednostek jaką jest klasyczna gmina.
Samorząd gminny w praktyce
Ten rodzaj formacji tworzony tasiemki bawełniane jest nie tylko w teorii, by mowa była o swego rodzaju hierarchii podziału terytorialnego, ale także w celach czysto praktycznych. Każda wyszczególniana jednostka administracyjna ma ściśle określony przydział zadań niezbędnych do spełnienia. Podobnie jest z gminami. Nie ma tu większego znaczenia to, czy w grę wchodzi gmina miejska, wiejska, czy też miejsko-wiejska.
Konkretne poczynania
Sprawy jakimi powinien się zajmować samorząd gminny to między innymi zapewnienie ogólnego porządku przestrzennego. Gmina musi także kontrolować gospodarowanie nieruchomościami położonymi w jej granicach, dbać o środowisko na jej powierzchni, zapewniać właściwy poziom edukacji, kultury, transportu zbiorowego, służby zdrowia. Podległe są jej między innymi obiekty mostowe, drogi czy też wodociągi i place oraz wiele innych form ruchu drogowego.
Nie tylko zadania gminne
Jeżeli chodzi o samorząd gminny, jakim jest gmina miejska na prawach powiatu, warto wiedzieć, iż zadania takiej jednostki samorządu terytorialnego są znacznie szersze. Obejmują one nie tylko typowe zadania gminne, ale także funkcje przypisywane samorządowi powiatowemu.

Źródło:

Zobacz stronę autora: zarabiaj w avon

Related Posts